0. ročník pretekov T2F Akvatlon dopadol nad očakávanie

Dňa 13. januára 2024 sa v Šamoríne konalo prvé podujatie triatlonového kalendára STU, ktoré sa uskutočnilo v rámci 0. ročníka pretekov “T2F Akvatlon x-bionic sphere”. Zúčastnilo sa až 162 pretekárov.

Dňa 13. januára 2024 sa v Šamoríne konalo prvé podujatie triatlonového kalendára STU, ktoré sa uskutočnilo v rámci 0. ročníka pretekov “T2F Akvatlon x-bionic sphere”. Zúčastnilo sa až 162 pretekárov (98 deti, 11 OPEN, 53 hlavny pretek), ktorí podľa slov jedného z organizátorov, Patrika Čurilu, podali výkony, ktoré ani náhodou nepripomínali prednedávnom končiace sviatky. 

Preteky boli určené pre všetkých nadšencov triatlonu vrátane verných členov triatlonoveho klubu TRI2FLY, pod ktorého záštitou sa toto podujatie organizovalo.

Už ako sa píše v samotnom názve pretekov, akvalton sa konal v priestoroch šamorínskeho centra športu X-bionic sphere. Pretekári začínali od 10:00 hodiny a to s disciplínou plávanie, ktoré sa konalo na 50 metrovom bazéne, dráhy však boli upravené na 25 metrový formát. Od 13:00 hodiny účastníci podujatia pokračovali v ďalšej disciplíne a to beh. Súťažilo sa na atletickom 400 metrovom ovále, ktorý sa nachádzal v tesnej blízkosti plavárne. Štartovalo sa podľa dosiahnutých plaveckých časov formou Gudersenovej metódy. Na podujatí nebola časomiera, výsledky sa merali ručne.

Pretekalo sa v rôznych disciplínach, nechýbali ani detské kategórie. Podujati sa totiž zúčastnilo až 120 detí. Vítaní tu boli však aj hobbíci, ktorí sa mohli zúčastniť kategórie OPEN. Bol to môj skutočne prvý akvatlon v živote a veľmi som si ho užila Určite pôjdem ešte na ďalšie preteky,” opisuje pocity z podujatia jeho hobby pretekárka Natália Priezvisko. Aj dorastenci z klubu TRI2FLY mali z akvatlonu dobré pocity. Nakoľko som súťažil na domácej pôde nemal som z pretekania vôbec stres. Jediné, čo mi vadilo bola veľká zima a studený vietor,” hovorí Valerián Vančo a jeho klubový kamarát, Marwan Taha, sa k nemu tiež pripája, klubové prostredie bolo viac než dobré. Príjemná atmosféra.”

Víťazmi sa stali Matúš Kozlovský a Diana Dunajská. Víťazi si rozdelili finančné odmeny v hodnote 1600€. Sponzormi podujatia boli Profiswim, PosAm, Kraj, Slovak Triathlon, Olympic Training Center Slovakia. 

VÝSLEDKY

MUŽI ABSOLUT 

 1. Matúš Kozlovský REABA
 2. Matej Macho T2FLY
 3. Martin Cesnek REABA – dorastenci

ŽENY ABSOLUT

 1. Diana Dunajská REABA – juniorky
 2. Laura Ibošová REABA
 3. Sofia Kallová WFŠAM – dorastenky

MUŽI 

 1. Matúš Kozlovský REABA
 2. Matej Macho T2FLY
 3. Lukáš Zámečník 3NTBA

ŽENY

 1. Laura Ibošová REABA
 2. Jana Poláčiková REABA
 3. Anna Galíková T2FLY

JUNIORI 

 1. Jakub Miklenčič TMOOD
 2. Maximilian Malatschek REABA
 3. Richard Pobežal T2FLY

JUNIORKY

 1. Diana Dunajská REABA
 2. Zuzana Hulínová Bratislava
 3. Petra Tomašovičová WFŠAM

DORASTENCI 

 1. Martin Cesnek REABA
 2. Valerián Vančo T2FLY
 3. Valér Belko REABA

DORASTENKY

 1. Sofia Kallová WFŠAM 
 2. Dominika Baľanová WFŠAM
 3. – 

Vyhodnotenie pretekárov ako aj celkové časy (body) sa zverejnili hneď po ukončení podujatia na webovej stránke www.tri2fly.sk a tiež na webovej stránke Slovenskej triatlonovej únie. 

Mnohí pretekári sa rozhodli využiť voľný čas medzi jednotlivými disciplínami a to tým, že vyskúšali rôzne aktivity, ktoré šamorínsky športový areál jeho návštevníkom ponúka. Účastníci akvatlonu mali možnosť využiť napríklad návštevu posilňovne, wahoo miestnosti, ísť si zakorčuľovať na Farrier´s ice rinku alebo si dokúpiť vstup a zabaviť sa v relaxačných bazénoch a tobogánoch.

Ak ešte váhate nad účasťou na triatlonovom preteku je najvyšší čas zmeniť názor. Keď som s triatlonom začínal, bral som vážne každé preteky, mal som strach a bol som vystresovaný. Po nadobudnutých skúsenostiach už viem, že sa nemusím ničoho báť. Väčšinou sa mi len nechce, ale keď sa prekonám a vydržím tú bolesť, vždy to stojí za to,” zdieľa svoje pocity Marwan Taha, určite vás to v budúcnosti posunie na iný level a nielen ten v športe,” dodáva na záver. Aj rodičia najmenších pretekárov si to užili: Z dneška sa veľmi teším. Každý podal vynikajúci výkon a vôbec nezáležalo na umiestnení. Môj syn Lukáš odchádzal spokojný a namotivovaný do ďalších tréningov,” opisuje pocity jedna z mamičiek. 

T2F Akvatlon x-bionic sphere patrí do 3 multišportových podujatí, ktoré sú súčasťou série T2F SERIES. Nadšenci triatlonu tak majú možnosť zapojiť sa počas nasledujúceho roka do ďalších dvoch pretekov prebiehajúcich na Slovensku. Sú to podujatia: T2F SUPER SPRINT TRIATLON Rovinka (20-21.7.2024 na jazere Rovinka) alebo T2F DUATLON Čičmany (31.8.2024 v malebnej dedine Čičmany). Viac informácií nájdete na oficiálnej stránke organizátorov: www.tri2fly.sk.